57. Festiwalu im. Jana Kiepury należał do młodych! Tego dnia na krynickich estradach i scenach prezentowały się wschodzące gwiazdy i artyści, będący na początku swojej drogi, a festiwalowa publiczność po raz pierwszy wybrała i nagrodziła swoich ulubieńców podczas koncertu „Świat dla Kiepury”.
fot. Andrzej Rams
Jak każdy festiwalowy dzień w Krynicy, także ten od rana rozbrzmiewał muzyką. Publiczność powitał występ działającego przy Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury”, który był eksplozją energii i artystycznych aspiracji młodych ludzi.
fot. Andrzej Rams
Publiczność zgromadzona w amfiteatrze nagradzała wielkimi brawami występy tancerek „Miniatur”, szczególnością obdarzając najmłodsze tancerki, które skradły serca publiczności. Tłem układów choreograficznych były fragmenty znanych dzieł operowych czy baletowych, festiwalowa muzyka brzmiała więc w Krynicy od samego rana.
Realizacja Krynica.TV
Tradycyjnie, w samo południe krynicki deptak należał do artystów wieczornego koncertu. Tym razem Regina Gaworzewska zaprosiła do Spotkania z Gwiazdą prawdziwą konstelację wschodzących gwiazd światowej wokalistyki oraz Wiktora Bockmana, dyrygenta, który poprowadził wieczorny koncert „Świat dla Kiepury”.
fot. Andrzej Rams
Tematem przewodnim były debiuty sceniczne i estradowe młodych artystów sztuki wokalnej. Krynicka publiczność mogła bliżej poznać gwiazdy wieczornej gali i dowiedzieć się, co sprawiło, że poświecili się sztuce i jakie drogi – niekiedy niezwykle kręte – towarzyszyły odkrywaniu wokalnych talentów i ich rozwijaniu.
fot. Andrzej Rams
Wszyscy bohaterowie wieczornego koncertu to młodzi ludzie, którzy niejednokrotnie przekonali do siebie komisje konkursowe, mogą się poszczycić niezliczonymi nagrodami, teraz ich największym zadaniem jest podbicie serc publiczności, bo tylko tak zyskają ich uznanie.
– Młodzi śpiewacy tak naprawdę uczą się śpiewać nie w szkole, ale na scenach. To doświadczenie sceniczne jest im niezbędne i bardzo ważne – tłumaczył Wiktor Bockman.
Realizacja Krynica.TV
– W tym roku szczególnie postawiliśmy na młodych. Chciałbym, aby Krynica była miejscem, które będzie lansowało młode gwiazdy, byśmy przekazywali poprzez ten festiwal wrażliwość młodemu pokoleniu – mówił podczas inauguracji tegorocznej edycji Festiwalu prof. Tadeusz Pszonka, jego dyrektor artystyczny.
fot. Andrzej Rams
Organizator Festiwalu corocznie gości laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, chcąc prezentować młodych zdolnych śpiewaków, którzy swoim kunsztem zwrócili na siebie uwagę ekspertów. Trzeciego dnia festiwalu to im oddana została estrada.
fot. Andrzej Rams
Popołudniowy koncert w amfiteatrze obfitował w muzyczne emocje, których melomanom dostarczyli laureaci międzynarodowych konkursów wokalnych. Gwiazdami tego występu byli: sopranistki Salomiia Pavlenko (Ukraina) i Saskia Žihalová (Słowacja) oraz tenor Piotr Brożek (Polska) i bas Grzegorz Smyk (Polska). Solistom akompaniowała na fortepianie Katarzyna Rzeszutek. Najnowsza krynicka estrada rozbrzmiał gorącymi brawami towarzyszącymi występom młodych solistów i solistek.
W krynickim amfiteatrze publiczność szczególnie gorąco oklaskiwała Grzegorza Smyka w arii Skołuby „Ten zegar stary…” z opery „Straszny dwór” Moniuszki. Emocji melomanów nie mogła nie wzbudzić uwielbiana aria Księcia „La donna e mobile” z „Rigoletta” Verdiego, którą podczas popołudniowego koncertu wykonał tenor Piotr Brożek. Festiwalowych melomanów zachwyciła także Solomiia Pavlenko w arii Sophie „Frere voyez!” z opery „Werther” Masseneta, a Saskia Žihalová szczególnie gorące brawa dostała za „Ružičky”.
Realizacja Krynica.TV
Niezwykły, niezapomniany, pełen emocji, twórczej wrażliwości i fenomenalnych interpretacji młodych artystów, o których śmiało można powiedzieć, że są wschodzącymi gwiazdami światowej wokalistyki – taki był Nadzwyczajnego Koncertu Młodych „Świat dla Kiepury”, kończący trzeci dzień 57. Festiwalu im. Jana Kiepury.
fot. Andrzej Rams
Pełen emocji nie tylko z uwagi na wspaniałe wykonania artystów, ale także na konkurs, w którym festiwalowi melomani wybrali Ulubieńca i Ulubienicę Festiwalowej Publiczności.
fot. Andrzej Rams
Pierwsze statuetki z Krynicy zabiorą włoska sopranistka Francesca Mannino i polski tenor Tomasz Tracz – to ta dwójka skradła serca publiczności, choć wybór był niełatwy, bowiem na estradzie Pijalni Głównej tego wieczoru zaprezentowała się znakomita ósemka wokalistów: sopranistki Magda Górniak (Polska), Katarína Kurcová (Słowacja), Francesca Mannino (Włochy) oraz mezzosporanistka Paola Alcocer (Boliwia), tenorzy Oleksander Prokopovych (Ukraina) i Tomasz Tracz (Polska), baryton Zurab Nakeuri (Gruzja) oraz bas Jonas Jud (Szwajcaria). Spośród tego grona melomani wybrali swoich faworytów, oddając swój głos na jednego z artystów i jedną artystkę.
fot. Andrzej Rams
Nagrody wschodzącym gwiazdom wokalistyki wręczyli Piotra Ryba – burmistrza Krynicy-Zdroju, Marta Mordarska – dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, organizatora 57. Festiwalu im. Jana Kiepury oraz jego dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Pszonka.
Niezwykle emocjonalny koncert, wysoki poziom młodych artystów sprawił, że tego wieczoru co chwila Pijalnia Główna rozbrzmiewała brawami, a wybór tej jednej solistki i tylko jednego wokalisty był niezwykle trudny. Wykonania młodych artystów to ilustracja wrażliwości młodego pokolenia śpiewaków, którzy dopiero zaczynają swoją artystyczną przygodę na scenach, ale na koncie mają już wiele nagród i wyróżnień.
Realizacja Krynica.TV
W programie koncertu znalazły się m.in. aria Sarastra „In diesen heil’gen Hallen” z opery „Die Zauberflöte” Mozarta w wykonaniu Jonasa Juda, aria Angeliki „Senza mamma…” z opery „Suor Angelica” Pucciniego w interpretacji Kataríny Kurcovej, aria Reanta „Eri tu che macchiavi quell’anima…” z opery „Un ballo in Maschera” Verdiego w wykonaniu Zuraba Nakeuri, aria Nemorina „Una furtiva Lagrima” z opery „L’elisir d’amore” Donizettiego wykonan przez Oleksandra Prokopovycha, aria Hanny „Do grobu trwać w bezżennym stanie” ze „Strasznego dworu” Moniuszki zaśpiewana przez Magdę Górniak oraz aria Stefana „Cisza dokoła noc jasna…” z tej samej opery Moniuszki, którą zaprezentował Tomasz Tracz, a także aria „Bel raggio lusinghier” z opery „Semiramide” Rossiniego, którą krynickiej publiczności zaprezentowała Francesca Mannino.
Solistom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Wiktora Bockmana, dyrygenta na co dzień pracującego w Szwajcarii.
Koncert poprowadziła Regina Gowarzewska.
Tak gorącego przyjęcia, jakie krynicka publiczność zgotowała debiutującym artystom, którzy trzeciego dnia prezentowali swoje talenty podczas Nadzwyczajnego Koncertu Młodych „Świat dla Kiepury”, mogłoby pozazdrościć wielu uznanych twórców. Ósemce młodych śpiewaków i śpiewaczek występujących tego wieczoru na festiwalowej estradzie towarzyszyły niekończące się brawa.
Ten niezwykle emocjonalny i bogaty artystycznie występ publiczność na pewno zapamięta na długo!
fot. Andrzej Rams
This will close in 0 seconds