Realizacja Krynica.TV
W sobotni wieczór publiczność w Pijalni Głównej mogła usłyszeć najpiękniejsze arie chętnie wykonywane przez gwiazdy muzyki operowej, wśród których znalazły się dzieła takich kompozytorów jak: Giacomo Puccini, Gioacchin Rossini, Georges Bizet, Giuseppe Verdi czy Stanisław Moniuszko.
Krynicką publiczność powitali młodzi artyści, cieszący się już jednak uznaniem melomanów i występujący z powodzeniem na międzynarodowych estradach i scenach. Gośćmi wieczoru byli: Izabela Matuła – sopran, Jadwiga Postrożna – mezzosopran i tenor Dominik Sutowicz.
fot. Andrzej Rams
Podczas niemal trzygodzinnego koncertu melomani oklaskiwali m.in: duet Toski i Cavaradossiego „Mario, Mario… Son qui” z opery Pucciniego w wykonaniu Izabeli Matuły i Dominika Sutowicza, arię głównej bohaterki z „Carmen” G. Bizeta „Chanson bohème” w interpretacji Jadwigi Postrożnej i arię Don Joségo „La fleur que tu m’avais jetée” z tej samej opery śpiewaną przez tenora Dominika Sutowicza, fragment dzieła „Adriana Lecouvreur” F. Ciléa – arię „Ecco, respiro appena… Io son l’umile ancella” w interpretacji sopranistki Izabeli Matuły oraz wykonanie mezzosopranitki Jadwigi Postrożnej arii Leonory „Fia dunque e vero…/ Oh mio Ferrando…” z dzieła G. Dionizettiego „La Favorita”.
Oprócz ulubionych przez publiczność fragmentów najpopularniejszych dzieł operowych podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmiały także te rzadziej wykonywane partie, niektóre z nich na estradzie Pijalni Głównej można było usłyszeć po raz pierwszy, jak np. G. Verdiego „Giovanna d’Arco”, „I Lombardi alla prima crociata” i chór z opery „Les Pêcheurs de perles” G. Bizeta w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej.
Galę otwierającą 57. Festiwal im. Jana Kiepury zza pulpitu dyrygenckiego poprowadził prof. Piotr Sułkowski dyrektor Opery Krakowskiej. Artystom towarzyszył Chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie i Orkiestra Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach.
fot. Andrzej Rams
Podczas inauguracyjnego koncertu, zgromadzoną w Pijalni Głównej publiczność, powitali także przedstawiciele organizatorów, gospodarza i partnera głównego Festiwalu, oficjalnie otwierając tegoroczne wydarzenie.
fot. Andrzej Rams
– To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy jako samorząd województwa małopolskiego, który mam zaszczyt reprezentować, otworzyć razem z państwem 57. Festiwal im. Jana Kiepury – mówiła Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego oficjalnie otwierając tegoroczne wydarzenie. – Bardzo się cieszę, że Małopolska po raz kolejny wspiera – także finansowo – festiwal, jestem dumna jako Członek Zarządu, który odpowiada za małopolską kulturę, że możemy pochwalić się naszymi instytucjami kultury: Filharmonią Krakowską im. Szymanowskiego oraz Operą Krakowską.
– Przez osiem dni będziemy przepełnieni wielkimi wrażeniami, jestem przekonany, że będzie to cudowny, wielki festiwal – dodał burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, witając publiczność, a także dziękując organizatorom i partnerom wydarzenia.
fot. Andrzej Rams
W imieniu organizatora – Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju publiczność powitała jego dyrektor Marta Mordarska, życząc melomanom niezapomnianego tygodnia pełnego wrażeń artystycznych.
Stolicą muzyki operowej i operetkowej nazwał Krynicę prof. Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny 57. Festiwalu im. Jana Kiepury.
fot. Andrzej Rams
– Jak na stolicę przystało, będziemy prezentować na festiwalu wielkie dzieła wielkich kompozytorów, wielkich artystów i twórców. Mamy znakomitych solistów różnego pokolenia, ale w tym roku szczególnie postawiliśmy na młodych. Chciałbym, aby Krynica była miejscem, które będzie lansowało młode gwiazdy, byśmy przekazywali poprzez ten festiwal wrażliwość młodemu pokoleniu – mówił prof. Tadeusz Pszonka.
Galę otwierającą poprowadziła Regina Gowarzewska.
fot. Andrzej Rams
Inauguracji 57. Festiwalu im. Jana Kiepury towarzyszył wernisaż wystawy malarstwa, grafiki i fotografii artystów Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu i Krynickiego Stowarzyszenia Twórców „Galeria pod Kasztanem” „Artyści- Kiepurze”, który odbył się w krynickiej Galerii Sztuki „Siedlisko”.
– Krynica zawsze była i jest bliska mojemu sercu – mówiła podczas wernisażu Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. – To, że dziś jestem z państwem to nie jest obowiązek a wielki przywilej i przyjemność, bo kultura – zwłaszcza w Małopolsce – jest niezwykle piękna.
fot. Krynica.TV
– Krynica jest częścią Małopolski, a w okresie letnim staje się miejscem najbardziej artystycznym, który odwiedzają znakomici soliści i zespoły – podkreśliła Marta Mordarska, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, organizator Festiwalu i wystawy, dziękując za wsparcie Województwa Małopolskiego. – Dziękuję za wielki dar serca i za to, że chcieliście się państwo włączyć się w tegoroczny festiwal w ten sposób.
Prezentowane na wystawie prace to efekt pleneru artystów amatorów skupionych w Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu i Krynickim Stowarzyszeniu Twórców „Galeria pod Kasztanem”. Artystyczne prace plenerowe twórcy będą kontynuować także podczas trwania 57. Festiwalu im. Jana Kiepury. Jak podkreślają, swoim wkładem chcą złożyć hołd wielkiemu artyście, jakim był Jan Kiepura.
– Jan Kiepura i Nikifor są naszymi wzorami i ikonami. Te prace to hołdu złożony postaciom, które sławią Krynicę – mówiła Celina Kopacka, prezes Krynickiego Stowarzyszenia Twórców „Galeria pod Kasztanem” przypominając czasy, kiedy Kiepura wspierał zniszczoną powodzią Krynicę oraz odbywające się od ponad pół wieku festiwale Kiepury, które rozsławiają miasto.
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu to organizacja promująca kulturę i sztukę, malarstwo, rzeźbę, rękodzieło, fotografię, poezję i muzykę. Powstała pod koniec grudnia 1956r. zrzesza znanych artystów, twórców nieprofesjonalnych i malarzy z Nowego Sącza i z Sądecczyzny.
Krynickie Stowarzyszenie Twórców „Galeria pod Kasztanem” skupia malarzy, rzeźbiarzy i poetów z Miasta i Gminy Krynicy- Zdroju. Powstało w 2009r. jako oddział TPSP w Nowym Sączu, a od 1988r. działa jako samodzielna organizacja promująca krynickie środowisko twórcze.
Wystawa prac artystów potrwa w Galerii Sztuki „Siedlisko” (ul Piłsudskiego 19, Krynica- Zdrój) do 20 września.
This will close in 0 seconds